Sigarayı bırakmak yaşamaya yeniden başlamaktır
 
 

Dünya’da Sigara Epidemisi ve Kadın

Sigara, Dünya’da her yıl yaklaşık beş milyon insanın ölümüne yol açan ve kullanımı yasal olan tek maddedir. Bu rakama ek olarak 600.000 insanın da pasif içici olarak sigaradan etkilendiği bildirilmektedir. Sigara tüberkülozun, Human Immunodeficiency Virus’ün (HIV) ve sıtmanın yol açtığı ölümlerden daha fazla öldürücüdür. Gelecek 20 yıl içinde sigaranın neden olduğu ölümlerin yıllık sekiz milyona yükselmesi beklenmektedir.

Genel olarak sigara içimi öteden beri erkek davranışı olarak algılanmıştır. Dünya genelinde erkeklerin %42’si, kadınların da %12’si sigara içmektedir. Bununla birlikte sigara özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durumun nedeni olarak, zaman içinde kadınların daha fazla eğitim olanağına ve ekonomik güce kavuşmasının, dolayısıyla sigaraya ulaşma olanaklarının artması gösterilmektedir.

Özellikle 1980’lerden itibaren az gelişmiş ülkelerde özellikle kadınlara yönelik sigara reklam faaliyetleri artmıştır. Ayrıca sigara şirketleri, sigara kullanımını artırmak için sigaranın içeriğiyle ilgili bazı müdahalelerde de bulunmaktadırlar. Ayrıca sigara paketleri insanların bilinçaltını etkiliyecek şekilde tasarlanmakta ve böylece zararlı olmadığı yanılgısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Örneğin, “slim” ismiyle üretilen sigaralar kilo kontrolünde etkili olduğu, mavi beyaz renklerle ürünün zararlı olmadığı, kırmızı renk ile güç kattığı hissi yaratılmaya çalışılmaktadır.

Off 

19 Şubat 2015 Genel Comments are off for this post

Top