Sigarayı bırakmak yaşamaya yeniden başlamaktır
 
 

Sigaranın zararları

Sigara içme alışkanlığı, önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin başlıca nedenidir. Sigara günümüzde her yıl beş milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Ülkemizde Küresel Yetişkin Tütün Araştırması 2012 sonuçlarına göre; sigara içme sıklığı erkeklerde %41.4, kadınlarda %13.1 olarak tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 15 yaş üzerinde sigara içmeyenlerin oranının en az %80, 15 yaş altında ise %100’e yakın olması gerektiğini belirtmektedir .

Her geçen gün sigara tüketimi kadınlara ve genç kızlara doğru kayarak artmaktadır.

Yayınlarda sigara kullanımının, pek çok olumsuz etkileri açıklanmıştır. Sigaranın kadın üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sigaranın meme kanseri, disfonksiyonel uterus kanamaları, infertilite, PID (Pelvic Inflamatuar Disease) ve tubal infeksiyon sıklığının artmasına neden olabilmektedir. Gebelikte sigara içilmesi; fetal gelişimin yavaşlamasına, fetal anomalilere, fetal kayıplara, erken membran rüptürüne, prematüre doğuma, düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna ve doğumdan sonra ani bebek ölüm sendromuna neden olmaktadır. Sigaranın anne sütünü azalttığı, erken menopoza ve osteoporoza neden olduğu bildirilmiştir.

Sigara, erkek üreme fonksiyonları üzerine de birçok olumsuz etkiye sahiptir. Sigara spermin morfolojisi ve motilitesini etkileyerek fertiliteyi, aynı zamanda erektil disfonksiyona neden olarak cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Off 

19 Şubat 2015 Genel Comments are off for this post

Top