Sigarayı bırakmak yaşamaya yeniden başlamaktır
 
 

Onay

DEĞERLİ ÜYEMİZ,

Sigara Bırakma Programımıza hoş geldiniz. Bu program sigara bırakmanızı kolaylaştıran bir davranış değişimi programı ve bilimsel amaçlara hizmet eden bir TUBİTAK projesidir.

Bu çalışmada değişim aşamanıza uygun girişimlerle motivasyon kaynaklarınız ve değişme potansiyeliniz kendinize fark ettirilerek sigarayı bırakmanız hedeflenmektedir. Bu girişimler sizin öz yeterliliğinizi arttırarak sigara içme davranışı üzerinde kontrol sağlamanızı ve son hedef olarak sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracaktır. Bu araştırmada yer almanız için öngörülen süre toplam altı aydır. Bu araştırmada sizden beklenilen davranışlar, araştırıcının size verdiği önerilerine ve planlanan bireysel aktivitelerin zamanlarına uyma, araştırmacıyı zor durumda bırakmamak için araştırmadan çekilme durumunda araştırmacıya daha önceden haber vermektir. Bu araştırmanın sizin için herhangi bir risk durumu bulunmamaktadır. Çalışmanın sizin için beklenen yararı ise; sigarayı bırakmanızı sağlayarak şu anki sağlık durumunuzu daha iyi bir düzeye çıkarmak olacaktır.

Bu araştırmada yer almak tamamen sizin isteğinize bağlı olup, katılımınız nedeniyle size hiçbir ödeme yapılmayacaktır. Araştırmada yer almayı reddedebilirsiniz ya da herhangi bir aşamada araştırmadan ayrılabilirsiniz, ancak sizden beklenilen çalışmanın sonuna kadar programa düzenli takip etmenizdir. Çalışmadan ayrılmanız herhangi bir cezaya ya da sizin yararlarınıza engel bir duruma yol açmayacaktır. Araştırma sonucunda elde edilecek veriler bilimsel amaçla kullanılacak olup, size ait kimlik bilgileriniz gizli tutulacak ve başkalarına verilemeyecektir.

Lütfen buradan sitemize kayıt olunuz. Bu işlemi yaptığınız takdirde araştırmaya katılmayı kabul etmiş sayılacaksınız. Bundan sonra size online anket linki e-mail adresine gönderilecektir. Bu anketi doldurursanız en kısa süre içinde değişim aşamanıza uygun eğitim programınız tekrar e-mail adresinize gönderilecektir. Çalışmada aylık periyotlarla değişim aşamanıza uygun eğitim materyaliniz, e-mail adresinize gönderilmeye devam edilecektir. Üç aylık periyotlarla veri toplama araçları tekrar edilerek, sigara bırakma programının zaman içinde sizde oluşturduğu değişiklikler tespit edilmeye çalışılacaktır.

Size özel hazırladığımız bu programda yolculuğa başlayabilirsiniz. Bundan sonra e-mail adreslerinizi sık sık kontrol etmenizi rica ediyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir konu veya sorunda iletişim adreslerimizden bize ulaşmaya çekinmeyiniz. Katılımınız için teşekkür ederiz.

PROJE YÜRÜTÜSÜ                                                                     

Yrd. Doç. Dr. Ayşe KOYUN

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon Sağlık Yüksekokulu

0 272 246 28 34- 71104                                                           

akoyun@aku.edu.tr

Top